چرا غیبت رفسنجانی در نماز جمعه به درازا کشید؟

روزنامه ابتکار: یک سال از آخرین باری که هاشمی رفسنجانی از تریبون نماز جمعه خطبه خواند می‌گذرد. خطیب نمازجمعه‌های مشهور دوران انقلاب و جنگ در آخرین نمازی که برپا کرد هم انتقادات فراوانی مطرح کرد و هم پس از آن خود هدف شدیدترین انتقادات قرار گرفت. موضوعی که باعث شداین خطیب باسابقه (تا این زمان)بیش از یک سال از این آیین عبادی و سیاسی دور بماند.
اما این موضوع در طی یک سال گذشته بارها هدف تحلیل‌ها و تفسیرهای گوناگون قرار گرفت.اینک نیز در یک سالگی غیبت این خطیب با سابقه نمازجعه تهران سخنانی در رسانه‌ها و محافل سیاسی مطرح شد.

هاشمی قبول نمی‌کند
دو روز پیش فائزه هاشمی دختر رئیس مجمع تشخیص نظام که خود نیز در یک سال اخیر هدف انتقادات گوناگونی قرار گرفته بود، درباره وضعیت کنونی پدرش در برابر ایراد خطبه‌های نماز جمعه می‌گوید:" نه قهراست و نه فشار تا آنجایی که می‌دانم تا قبل ازعید مرتب برای نمازجمعه به ایشان زنگ زده شد که مثلاً شما می‌روید این هفته برای نماز و ایشان می‌گفتند نه نمی‌روم. این جور هم نبود که آنها فشار بیاورند که ایشان نمازجمعه نروند فکر می‌کنم خودشان هم یکی- دوبار علت این موضوع را گفته است.چون آن روز( نماز جمعه26 تیر)مردم خیلی آسیب دیدند، من شنیدم ایشان می‌گفتند چون اگر مجددا به نماز جمعه بروم همین اتفاق دوباره تکرار می‌شود و مردم آسیب می‌بینند من حاضر نیستم به نماز جمعه بروم.

هاشمی مصلحت نمی‌داند به نماز جمعه بیاید
از سوی دیگر رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در حاشیه همایش نماز جمعه و رسانه‌ در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل عدم اقامه نماز جمعه تهران توسط هاشمی رفسنجانی با توجه به سابقه‌ وی در این زمینه خاطرنشان کرد: ممکن است یک امام جمعه مدتی خطبه‌های نماز جمعه را بخواند و نماز به امامت ایشان برگزار شود و بعدا به دلایلی این اقدام را انجام ندهد و این فقط مربوط به آقای هاشمی رفسنجانی نیست.
به گزارش ایسنا وی یادآور شد: زمانی آیت‌الله مهدوی‌کنی در تهران نماز جمعه می‌خواند، آیت‌الله یزدی نیز همچنین، ولی بعد از مدتی نخواندند و کنار رفتند.این مساله در ارتباط با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز پیش آمده است. در فضای بعد از انتخابات عد‌ه‌ای می‌خواستند از نماز جمعه‌ ایشان سوءاستفاده کنند. من در نماز جمعه آخر ایشان سخنران پیش از خطبه بودم و هنگامی که سخنرانی می‌کردم با مشکلات زیادی مواجه شدم؛ چراکه در موقعی که صحبت می‌کردم عده‌ای چند متر آن طرف‌تر شعار می‌دادند.
وی خاطرنشان کرد: اگر این باب را در نماز جمعه باز کنیم که هر کسی ناکامی سیاسی دست پیدا می‌کند، بخواهد جرات کند و بیاید و نماز جمعه را به هم بریزد نمی‌توانیم در کشور نماز جمعه اقامه کنیم، ما همیشه از این‌که مسائل سیاسی و این رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی وارد مقوله نماز جمعه شود، پرهیز داشته‌ایم.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه ادامه داد: در آن نماز جمعه عده‌ای شعار می‌دادند و حتی در موقع خطبه‌ها نیز ساکت نبودند، و در واقع حواس مردم را پرت می‌کردند و چنین فضایی نیز هنگامی که آقای هاشمی رفسنجانی نماز را اقامه می‌کردند، به وجود آمد. هر موقع که بحث و خبری منتشر می‌شد که قرار است آقای هاشمی نماز جمعه را اقامه کند، پیامک‌هایی فرستاده می‌شد که برویم نماز جمعه را به هم بریزیم. خود حضرت آقای هاشمی اعلام کردند که عده‌ای سعی می‌کنند از نماز جمعه و حضور من در نماز جمعه سوء استفاده کنند و خودم در نماز جمعه نمی‌آیم. من تلفنی با ایشان صحبت کردم، تماس داشتیم و همین صحبت را مطرح کردم و در واقع آقای هاشمی مصلحت نماز جمعه را بالاتر از این مسائل می‌دانست و چنین تصمیمی را گرفتند.
وی با بیان این‌که « چه ایرادی دارد که فردی جدید برای ایراد خطبه‌ها بیاید و فرد قدیمی برود» گفت: اکنون در تابستان که فصل نقل و انتقالات است ما بیش از 60 امام جمعه را جا به جا می‌کنیم. عده‌ای از ائمه جمعه خود کنار می‌روند و عده‌ای نیز جا به جا می‌شوند و عده‌ای نیز خودشان خودشان را بازنشسته می‌کنند.

/ 0 نظر / 7 بازدید