تازه ترین خبرها

تداخل فاضلاب‌های جنوب تهران با آب شرب

نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت مجلس گفت: موضوع نیترات بالای آب شرب جنوب تهران از چند سال پیش مطرح بود علت آن هم تداخل فاضلاب در چاه‌های جنوب تهران است که استفاده مستقیم این آب برای نوزادان با احتمال خفگی همراه است.

به گزارش فارس، انوشیروان محسنی بندپی افزود: درباره نیترات آب تهران دو گزارش از دو دستگاه دولتی ارائه شده، وزارت نیرو که مسئول تأمین آب است این مسئله را رد کرده اما وزارت بهداشت که مسئول سلامت مردم و آ‌نالیز کیفیت آب است بر بالا بودن نیترات آب در بخش‌هایی از جنوب تهران تأکید کرده است به همین علت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی این موضوع را در دستور کار قرار داده است.

وی ادامه داد: با این وجود می‌دانیم که مسئله نیترات بالای آب بخش‌هایی از جنوب تهران مسئله جدیدی نیست و از چند سال قبل مطرح بوده است. هر لیتر فاضلاب انسانی بین 40 تا 60 میلی لیتر ازت دارد که در یک پروسه به نیترات تبدیل می‌شود و در سفرهای آب زیرزمینی و آب چاه‌های جنوب تهران باقی می‌ماند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: نیترات موجود در آب با تصفیه آب و کلرزنی تغییر ماهیت نمی‌دهد بلکه با روش‌های پیشرفته تغییر یون امکان جداسازی آن وجود دارد که فعلاً چنین کاری انجام نمی‌شود و چون از حدود 150 لیتر آب مصرفی مردم تهران حدود 80درصد دوباره به صورت فاضلاب به سفرهای زیرزمینی برمی‌گردد احتمال وجود نیترات بیش از حد مجاز در آب‌های زیرزمینی جنوب تهران وجود دارد که باید به طور دقیق بررسی شود.

وی گفت: به هر حال بخشی از آب شربی که در تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد از سفرهای زیرزمینی و چاه‌ها استفاده می‌شود و چون فاضلاب‌های شهری نیز در سفرهای زیرزمینی جنوب تهران رها می‌شوند احتمال تداخل این آب‌های با ازت و نیترات بالاتر از حد مجاز با آب شرب هست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به اینکه تجمع فاضلاب شهری در جنوب تهران است، اگر در شمال یا مرکز تهران از آب چاه و سفرهای زیرزمینی استفاده شود خطر بالابودن نیترات در آب وجود ندارد و این مسئله برای مناطقی از جنوب تهران مانند یافت آ‌باد و مسگر آباد مطرح است.

وی افزود: البته تداخل فاضلاب با آب چاه‌ها با توجه به تصفیه آب و کلرزنی آن در تصفیه خانه امکان آلودگی میکروبی ندارد اما به هر حال ممکن است به علت ترکیدگی لوله و فرسوده و قدیمی بودن شبکه آبرسانی تهرانی در جاهایی نیز تداخل فاضلاب با آب شرب وجود داشته باشد که باید به دقت بررسی شود و نمی‌توان با قاطعیت این مسئله را رد کرد.

محسنی بندپی گفت: قدیمی بودن شبکه آب رسانی تهران موجب شده که حدود 30 درصد آب تصفیه شده به همین علت هدر برود البته چون علاوه بر کلرزنی و گندزدایی در تصفیه خانه مقدار کلر باقیمانده در آب شرب تهران ( 3 دهم میلی گرم در لیتر) وجود دارد احتمالاً آلودگی‌های میکروبی که بر اثر تشت احتمالی فاضلاب با آب شرب در جاهایی ممکن است رخ دهد دوباره گندزدایی می‌شود و از بین می‌رود و از نظر آلودگی میکروبی آب تهران نگرانی چندانی نداریم.

وی افزود: نگرانی اصلی از وجود نیترات در آب شرب جنوب تهران است. سازمان بهداشت جهانی حد مجاز نیترات در آب را برای نوزادان شیرخوار 50 میلی گرم در لیتر اعلام کرده که در صورت وجود بیش از این مقدار باعث بروز بیماری مت هموگلوبینا در نوزادان می‌شود که نوعی انسداد در انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن است که حالت خفگی ایجاد می‌کند.

محسنی بندپی گفت: نیترات بیش از حد مجاز 50 میلی گرم در لیتر در حد اعلام شده برای آب تهران برای بزرگسالان مشکلی ایجاد نمی‌کند حتی اگر مادران شیرده از این آب بخورند و نوزاد از شیر مادر تغذیه کند مشکلی به وجود نمی‌آید اما اگر از این آب برای شیرخشک یا هر نوع غذای نوزاد استفاده شود خطر خفگی نوزادان زیر 6 ماه وجود دارد.

************************************************8

نماینده ولی فقیه: کلنگ زنی! برای ساخت جمکران دوم

خبرگزاری حکومتی فارس: نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: حرم حضرت احمدابن اسحاق اشعری قمی(ره) در سرپل‌ذهاب کرمانشاه باید به جمکران دوم ایران تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، آیت‌الله شیخ مصطفی علماء صبح امروز در جلسه ستاد برگزاری کنگره بین‌المللی احمدابن اسحاق(ره) اظهار داشت: احمدابن اسحاق کسی بوده که در زمان خودش نماینده امام معصوم بوده و به خدمت امام زمان(عج) نیز تشرف یافته و این نکته مهم و وجود بقعه مبارک ایشان در مسیر کربلای معلی و شهر سرپل‌ذهاب، این ظرفیت را دارد که به عنوان جمکران ثانی تبدیل شده و میعادگاه عاشقان و محبان اهل بیت(ع) از سراسر ایران باشد. 
وی افزود: شخصیت و جایگاه احمدابن اسحاق، بسیار بزرگ است و وجود بارگاه این شخصیت والامقام در استان کرمانشاه افتخاری است که نصیب استان‌ به ویژه مردم شهرستان سرپل ذهاب شده که مسئولان باید تلاش کنند نام و آثار ارزشمند این عالم بزرگ اسلام در سطح کشور و جهان اسلام بیش از پیش شناسانده شود. 
نماینده ولی‌ فقیه در استان کرمانشاه تاکید کرد: با توجه به وضعیت مرزی بودن شهرستان سرپل ذهاب و هجمه فرهنگی دشمنان نظام در آن ‌سوی مرزها درصدد هستیم دانشگاه علوم قرآنی را نیز در این شهرستان دایر کرده و در کنار این دانشگاه، دانشکده‌های مختلفی از جمله علوم حدیث نیز برقرار شود. 
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه افزود: ساماندهی حرم احمدابن اسحاق و انجام طرح جامع بارگاه و مزار شهدای سرپل ذهاب باید مورد اهتمام جدی قرار گیرد و اماکن متبرکه که نقش بسزایی در توسعه فرهنگی و دینی هر جامعه دارند، علاوه بر افزایش فضای فرهنگی و معنوی به توسعه اقتصادی منطقه و حومه اماکن کمک خواهند کرد. 
امام جمعه کرمانشاه ابراز امیدواری کرد؛ با کمک مسئولان ارشد استان از اعتبارات بخش فرهنگی، زیرساخت‌های لازم در این شهرستان در این راستا انجام شود. 
استاندار کرمانشاه نیز در این جلسه مبلغ 5 میلیارد ریال برای مطالعه و اقدامات اولیه طرح جامع بارگاه احمدابن اسحاق اختصاص داد. 

/ 0 نظر / 8 بازدید