شجاعت مردم تونس

 تمجید اوباما از شجاعت مردم تونس/انتخابات آزاد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، رئیس جمهور آمریکا جمعه شب طی سخنانی از شجاعت مردم تونس تمجید کرد و خواستار برگزاری سریع انتخابات آزاد و عادلانه در این کشور شد.

باراک اوباما گفت، ایالات متحده خشونت به کار رفته علیه شهروندان تونسی را که تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کرده بودند، محکوم می کند.

رئیس جمهور آمریکا افزود، من شجاعت و کرامت مردم تونس را که شجاعانه برای آزادی مبارزه کردند، تمجید می کنم و از مقامات تونسی می خواهم که هر چه سریعتر انتخاباتی آزاد و عادلانه برگزار کنند تا یک دولت منتخب مردم امور کشور را بدست گیرد.

از سوی دیگر محمد الغنوشی رئیس جمهور موقت تونس جمعه شب اعلام کرد که فردا با نمایندگان گروه ها و احزاب مختلف کشور رایزنی خواهد کرد.

همزمان سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، از افرادی که از این پس اداره امور تونس را به دست می گیرند، درخواست کرد به دیکتاتوری در این کشور پایان دهند.

این سازمان خواستار آزادی کامل مطبوعات و آزادی همه زندانیان سیاسی در تونس شد و اعلام کرد تنها با این کار است که مردم تونس و جامعه بین المللی می توانند به یک آینده دموکراتیک روشن در این کشور امیدوار باشند.

 

**********************************************

 خوانندگان؛ سرنوشت بن علی در انتظار خامنه ای

یکی از خوانندگان: ماجرای تونس ازآنجا آغاز شد که محمد بوعزیزی جوان فارغ تحصیل دانشگاه برای گذران زندگی خود درخیابان سبزی میفروخته اما پلیس گاری سبزی فروشی اورا مصادره کرد وبدنبال بی نتیجه ماندن کوششهای وی برای پس گرفتن آن خود را مقابل یک ساختمان دولتی آتش زد واین سرنوشت دولت تونس رارقم زد ومردم ناراضی را به میدان کارزارآورد ،بادی که امروز بن علی راباخود برد بزودی درایران وزیدن خواهد گرفت وعلی خامنه ای راباخود می برد .وجه مشترک تاریخی همه دیکتاتورها کودن ودیرفهم بودن آنهاست ،بنا به این ویژگی بن علی درآخرین لحظات رفرم اقتصادی وسیاسی ،آزادی اینترنت رانوید داد اما مانند همیشه دیر! بزودی خواهیم دید علی خامنه ای هم طرح هدفمندی یارانه ها را لغوخواهد کرد ...چون دیکتاتورها اصولا چیزی ندارند که به مردم بدهند ازمردم میگیرند ووقتی هواراپس دیدند آنرا پس میدهند اما امروز بن علی مجبور به پس دادن تونس به مردم شد وفردا علی خامنه ای باید ایران را به مردم پس دهد وراه گریزی وجود ندارد

****************************************

 پیروزی مردم؛ دیکتاتور تونس کشور را ترک کرد

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری از تونس به نقل از نزدیکان دولت گزارش داد که زین العابدین بن علی رئیس جمهور تونس این کشور را ترک کرده است.

برخی گزارشها حاکیست ارتش تونس زمام قدرت را به دست گرفته است.

ارتش تونس از بعد از ظهر روز جمعه کنترل فرودگاه بین المللی تونس را به دست گرفته و این درحالی است که حریم هوایی این کشور بسته است.


نخست وزیر تونس رئیس جمهور موقت شد

خبرگزاری فرانسه در گزارش دیگری نوشت، محمد الغنوشی نخست وزیر تونس جمعه شب به تلویزیون این کشور اعلام کرد به صورت موقت ریاست جمهوری این کشور را به عهده خواهد داشت.

همچنین گزارش شده زین العابدین بن علی تونس را به مقصد مالتا ترک کرده است.

شبکه تلویزیونی العربیه نیز در خبری فوری از تشکیل شورای رهبری در تونس به ریاست رئیس پارلمان و مشارکت وزیر دفاع این کشور خبر داد.

این شورا متشکل از شش نفر است و تا زمان برگزاری انتخابات آینده اداره امور کشور را در دست دارد.

************************************************

 رئیس جمهور فراری تونس وارد جده شد

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری به نقل از یک منبع عربستانی نوشت، هواپیمای زین العابدین بن علی، رئیس جمهور فراری تونس دقایقی پیش وارد فرودگاه جده در عربستان سعودی شد. گفته می شود همسر بن علی نیز وارد دوبی شده است.

 

 

 

/ 0 نظر / 35 بازدید