بازداشت همسر محمد مصطفایی

خانه حقوق بشر ایران (رهانا): روز گذشته بعد از احضار محمد مصطفایی به دادسرای امنیت، بعد از ظهر ماموران امنیتی با حکم جلب به دفتر وی رفتند که ایشان در دفتر کار خود حضور نداشتند.

شب گذشته ساعت ۱۱ همسر محمد مصطفایی (فرشته حلیمی) به همراه برادرش (فرهاد حلیمی) در نزدیکی دفتر مصطفایی در حالی که برای برداشتن ماشین وی رفته بودند بازداشت شدند، اگر آنان تا ۲۴ ساعت آزاد نشوند محمد مصطفایی باید برای پیگیری وضعیت آنان به زندان اوین مراجعه کند.

پس از آن‌که روز شنبه، طی احضاریه‌یی کتبی محمد مصطفایی به دادسرای زندان اوین فرا خوانده شد و در آن‌جا در مورد شماره‌ حسابی که برای آزادی یکی از نوجوانان محکوم به اعدام اعلام کرده بود، مورد بازخواست قرار گرفته بود، پس از حدود یک ساعت به محل کارش بازگشت.

اما پس از آن باز هم به صورت تلفنی به شعبه دوم بازپرسی دادسرای شهید مقدس زندان اوین احضار شد.

از دلایل بازداشت همسر وی تا این لحظه اطلاعی در دست نیست.

محمد مصطفایی وکالت تعداد زیادی از نوجوانان محکوم به اعدام را بر عهده داشته است و تا کنون برای آزادی آن‌ها به همراه فعالان حقوق کودک، گام‌ها موثری برداشته است

***********************************************

یک شهروند اهل مهاباد در زندان اعتصاب غذا کرده

خبرگزاری هرانا - یک شهروند کرد اهل مهاباد، به نشانه اعتراض به دستگیری خود و عدم شفاف سازی در تفهیم اتهام دست به اعتصاب غذا زد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، روز دوشنبه،19/7/2010 رحیم رَشی اهل روستای " آلبلاغ" از توابع شهر مهاباد پس از حمله نیروهای اطلاعات به خانه اش دستگیر و به اداره اطلاعات این شهر منتقل شد. 
به گزارش منابع محلی از شهر مهاباد،ساعت 11 نیمه شب روز سه شنبه، پس از آنکه عده ای از نیروهای اداره اطلاعات به خانه "رحیم رَشی" حمله ور شده، خانه ایشان را بازدید نموده و به هم ریخته اند، وی را نیز دستگیر نموده و به اداره اطلاعات شهر مهاباد منتقل می کنند.

قابل ذکر است "رحیم رَشی" یک روز پس از دستگیری به نشانه اعتراض به اتهاماتی که به او نسبت داده شده است دست به اعتصاب زده و هم اکنون نیز در اعتصاب به سر می برد.

لازم به یادآوریست، در بهار سال 1376 "رحیم رشی" پس از دستگیری از سوی مأموران اداره اطلاعات شهر مهاباد، به نشانه اعتراض به اتهامات نسبت داده شده، در زندان اداره اطلاعات شهر مهاباد به مدت 15 روز دست به اعتصاب زده بود. بعداً پس از انتقال نامبرده به زندان مرکزی شهر سقز باری دیگر به مدت 22 روز دست به اعتصاب می زند و توسط قازی "گودینی"، به دلیل عدم اثبات اتهامات وارده از زندان آزاد شد.

شایان ذکر است، پس از آزاد شدن، "رحیم رَشی" به مدت چند سال گذشته به طور مداوم از سوی اداره اطلاعات شهر مهاباد دستگیر شده و مورد بازخواست قرار گرفته است. اتهام وارده به ایشان همکاری با یکی از احزاب اپوزیسون کرد است.

/ 0 نظر / 6 بازدید