وضعیت رژیم از زبان رفسنجانی/هشدار یک منبع حکومتی

رفسنجانى با ابراز نگرانى از تشدید تحریمهاى بین المللى علیه رژیم به باند ولی فقیه هشدار داد و گفت، مقابله با تحریم ‌هاى فعلى، نیازمند عقلانیت و پرهیز از ماجراجویى و تنش است و با یک سیاست خارجى فعال و حفظ اتحاد در داخل مى ‌توانیم آثار تحریمها را کاهش دهیم.

رفسنجانی گفت، در اطراف ایران، مسائل جدى در حال مطرح شدن است و آنهایى که از انقلاب ما ضربه خورده بودند براى رسیدن به اهداف شوم خود خیز برداشته‌ اند. آنها از جنگ، کودتا و ایجاد موانع براى جمهورى اسلامى به نتیجه ‌اى نرسیدند و اکنون به سراغ تحریم‌ هاى هدفمند رفته ‌اند.

از سوی دیگر سایت حکومتى خبرآنلاین نزدیک به علی لاریجانی با اعتراف به انزاوى بین المللى رژیم و آثار تحریمها نوشت، واقعیت این است که آمریکا و متحدان غربى آن، فضاى بین المللى را به گونه ای آرایش داده اند که تهران از کمترین تحرک برخودار شود. در این حال شیوه محدودسازیها به ترتیبى چند لایه شده است که قادر باشد از یکسو تهران را در صحنه بین المللى منزوى کند و از سوى دیگر به جدایى دولت- ملت در داخل بیانجامد.

این منبع با اشاره به دوری جستن چین روسیه از جمهوری اسلامی نوشت، روسیه در حال حاضر در پرداخت به پرونده هسته ای ایران با ادبیاتى سخن مى گوید که اروپائیان در سالهاى اخیر اظهار مى کنند. بعید نیست پکن نیز بزودى به این روش نزدیک شود؛ اگرچه در تصویب قطعنامه‌هاى شوراى امنیت سازمان ملل علیه ایران، چینیها همراه شریکان غربى خود بوده اند ولى هنوز مانند روسها سخن نمى گویند. بدیهى است رفتار پکن نمى تواند تهران را مجاب کند که هنوز مى توان به برخى گسلها میان قدرتهاى جهانى - آنگونه که تا پیش از این تصور مى کرد - امید بست.

این منبع خطاب به سران رژیم نوشت، نیازى به مماشاتهاى کشدار و پر هزینه با کمترین بازدهى نیست. سیاست خارجى ادامه سیاست داخلى است. وقت تنگ است.


تدابیر جدید غرب براى افزایش تحریمها

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، ایالات متحده تدابیر جدیدى براى افزایش تحریم رژیم تهران در نظر گرفته است. رئیس کمیسیون سازمان بورس و بها در آمریکا به قانونگذاران این کشور گفته، در راستاى تلاش واشنگتن و متحدانش براى افزایش فشار بر روی رژیم تهران، تدابیر جدیدى را در نظر داریم.

نیویورک تایمز نوشت، متحدان اروپایی آمریکا در نظر دارند صنعت نفت و گاز رژیم تهران را نیز مشمول تحریمها کنند که بدین ترتیب فشار بی سابقه ای بر این رژیم اعمال خواهد شد.

نیویورک تایمز نوشت، علاوه بر این، تحریمهای جدید اتحادیه اروپا شامل محدودیتهایی در زمینه بیمه کشتیرانى و سیستم بانکی رژیم تهران نیز می شود.

این روزنامه نوشت، قرار است هفته آینده در باره تحریمهای جدید از سوی اتحادیه اروپا تصمیم گیری شود. در صورت تصویب تحریمها، خیلی از منابع و کانالهای اقتصادی متعلق به رژیم تهران در اروپا مسدود خواهد شد.

نیویورک تایمز به نقل از تحلیلگران نوشت، این وضعیت فشار زیادى بر حاکمان تهران وارد خواهد آورد. 

/ 0 نظر / 7 بازدید